Йөзьеллык тарихыннан

2020 елның 16 ноябре, дүшәмбе

1929 елның 16 ноябрендә ТАССР ҮБК Президиумы утырышында юстиция халык комиссары һәм ТАССР Прокуроры итеп Филиппов Василий Никитовичны билгелиләр.

Василий Никитович 1900 елда Татарстанның Балык Бистәсе районы Олы Мәрәтән авылында крестьян гаиләсендә туа. Хезмәт эшчәнлеген Казанда 1917 елда башлый, шунда ук урта белем ала, Эшче-Крестьян Кызыл Армиясендә хезмәт итә, аннан демобилизациядән соң Казан шәһәренең Үзәк крестьян бүлегендә инструктор булып эшли. 1924 елда ВКП(б) әгъзасы була.

1924 елдан 1926 елга кадәр Чистай шәһәрендә авыл хуҗалыгы хезмәткәрләре берлеге идарәсе рәисе вазыйфаларын башкара, шулай ук Чистай халык мәгарифе бүлеге мөдире булып эшли. 1926 елның мартында ТАССР Советларының VI съездына делегат була, шуннан соң 1927 елда ВКП (б) Чистай кантон (район) комитетына эшкә күчә, анда оештыру бүлеге мөдире булып эшли. Шул ук елны XVII нче кантон Советлар съездында VII Бөтентатар Советлар съездына делегат итеп сайлана. Партия органнарында эшләүне совпартмәктәптә һәм Коммунистик университетта укуы белән бергә алып бара.

1927 ел башында аны ВКП (б) Минзәлә кантон комитетының җаваплы секретаре итеп билгелиләр. 1927 елның мартында XVII нче Минзәлә кантон Советлар съездында аны ВКП (б) Минзәлә кантон башкарма комитеты Президиумы әгъзасы һәм ТАССР Советларының VIII съездына делегат итеп сайлыйлар. Шул ук елның маенда ТатҮБК Президиумы утырышында VIII чакырылыш ТатҮБК әгъзасы итеп сайлана.

Юстиция халык комиссары вазыйфасына билгеләнгәннән соң, 1934 елда ул ТатҮБКның Шикаятьләр бюросы мөдире вазыйфасын башкара, шул ук елның апрелендә Аксубай район Советлары съезды тарафыннан ТАССР Советларының X съездына делегат итеп сайлана, анда аны ТатҮБК әгъзасы итеп сайлыйлар. 1936-1937 елларда ТАССР ҮБК Секретаре вазыйфаларын башкара.

Василий Никитович Казанда Тукай урамы, 76 нчы йорт, 18 нче йорт адресы буенча яшәгән.