Җирле үзидарә турындагы законнарда яңалык

2021 елның 28 июле, чәршәмбе

2021 елның 1 июлендә «Россия Федерациясенең аерым закон актларына үзгәрешләр кертү турында» 2021 елның 30 апрелендәге 116-ФЗ номерлы Федераль закон (алга таба – 116-ФЗ номерлы Федераль закон) үз көченә керде.

«Россия Федерациясендә җирле үзидарә оештыруның гомуми принциплары турында» 2003 елның 6 октябрендәге 131-ФЗ номерлы Федераль законның (алга таба – 131-ФЗ номерлы Федераль закон) 36 статьясындагы 6 өлешенең 8 пунктына, 37 статьясындагы 10 өлешенең 9 пунктына, 40 статьясындагы 10 өлешенең 7 пунктына җирле үзидарә органнарының вазыйфаи затларының вәкаләтләрен вакытыннан алда туктату өчен нигезләрнең берсен ачыклаучы үзгәрешләр кертелде.

1. ФЗ номерлы федераль закон нигезендә, Россия Федерациясе гражданлыгын яки аның нигезендә чит ил гражданы җирле үзидарә органнарына сайланырга, яки чит ил гражданлыгын  алуга  яисә даими яшәү хокукын алуга, яки Россия Федерациясе гражданинының чит дәүләт территориясендә даими яшәү урынын алу хокукын раслаучы башка документ алуга яки  чит ил гражданы Россия Федерациясенең халыкара шартнамәсе нигезендә җирле үзидарә органнарына сайланырга хокуклы булган Россия Федерациясенең халыкара шартнамәсендә катнашучы чит ил гражданлыгын туктату, әгәр дә  Россия Федерациясенең халыкара шартнамәсе нигезендә башкасы каралмаган булса, муниципаль берәмлек башлыгы, җирле администрация башлыгы, депутат, җирле үзидарәнең сайланулы органы әгъзасы, җирле үзидарәнең сайланулы вазыйфаи заты вәкаләтләрен вакытыннан алда туктату өчен нигез булып тора.

Моннан тыш, 2021 елның 1 июленнән  үз вәкаләтләрен контракт нигезендә гамәлгә ашыручы җирле администрация башлыгы  муниципаль берәмлек башлыгына язма формада Россия Федерациясе гражданлыгын яки  аның нигезендә чит ил гражданы җирле үзидарә органнарына сайланырга, яки чит ил гражданлыгын  алуга  яисә даими яшәү хокукын алуга, яки Россия Федерациясе гражданинының чит дәүләт территориясендә даими яшәү урынын алу хокукын раслаучы башка документ алуга яки  чит ил гражданы Россия Федерациясенең халыкара шартнамәсе нигезендә җирле үзидарә органнарына сайланырга хокуклы булган Россия Федерациясенең халыкара шартнамәсендә катнашучы чит ил гражданлыгын туктату турында язма рәвештә бу хакта аңа билгеле булган көнне, әмма Россия Федерациясе гражданлыгы яки чит ил гражданлыгы туктатылганнан яки чит ил гражданлыгы яисә чит ил гражданлыгы яисә яшәүгә рөхсәт яисә 131-ФЗ номерлы Федераль законның 37 статьясындагы  6.1 өлешендәге 4 пунктында каралган  башка документ алу көне билгеле булган көннән  биш эш көненнән дә соңга калмыйча хәбәр итәргә тиеш.

116-ФЗ номерлы Федераль законны кабул итү шәһәр, авыл җирлекләре, муниципаль районнар, шәһәр округлары уставларына тиешле үзгәрешләр кертүне таләп итә.

116-ФЗ номерлы федераль закон Хокукый мәгълүматның рәсми интернет-порталында 2021 елның 30 апрелендә басылып чыкты (http://pravo.gov.ru).