Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы коллегиясенең йомгаклау утырышы

2023 елның 19 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Бүген Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Рөстәм Нигъмәтуллин катнашында Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы коллегиясенең йомгаклау утырышы узды.

Коллегия башланыр алдыннан чарада катнашучылар Юстиция министрлыгы музеенда булдылар, ул Министрлык һәм аның җитәкчеләренең 100 еллык эшчәнлегенә багышланган иде.

Доклад белән чыгыш ясап, юстиция министры Рөстәм Заһидуллин 2022 елда Министрлыкның төп юнәлешләре буенча эшчәнлеккә йомгак ясады, алар белән сылтама буенча тулырак танышырга мөмкин.

Цифрлаштыру елы кысаларында Министрлык тарафыннан дөнья юстициясе, нормалар иҗат итү һәм түләүсез юридик ярдәм өлкәсендә цифрлы трансформация буенча проектлар тормышка ашырылды. 2022 елда җәмәгать юстициясендә  зур үзгәрешләр булды: җәмәгать судьяларына электрон документлар бирү сервислары кертелде, суд приставлары хезмәте белән электрон хезмәттәшлек җайга салынды, барлык суд участокларында да “гибрид почта” почта корреспонденциясен җибәрү мөмкинлеге барлыкка килде.

“1 октябрьдән барлык суд участоклары да “Җәмәгать судьялары” программалы комплексыннан “Гибрид почта” ны куллану мөмкинлегенә ия булды. Бу гражданнар өчен уңайлы, чөнки максималь хосусыйлык дәрәҗәсен саклаганда почта корреспонденциясен алу вакыты кыскартыла. 1 сентябрьдән гибрид почта аша 22552 корреспонденция җибәрелде”, - дип белдерде министр.

Татарстан Республикасы Премьер-министрының беренче урынбасары Министрлык хезмәткәрләренә узган елда куелган бурычларны хәл итүдәге эшләре өчен рәхмәт белдерде һәм 2023 елда куелган бурычларны үтәүдә уңышлар теләде.

Коллегия утырышы тәмамлангач ведомство хезмәткәрләрен бүләкләү тантанасы булды.