Татарстан Республикасы җәмәгать судьялары суд участокларының Суд приставлары федераль хезмәте белән электрон хезмәттәшлек турында киңәшмә

2023 елның 1 феврале, чәршәмбе

Бүген Министрлыкта видеоконференц-элемтә режимында “Татарстан Республикасы җәмәгать судьяларының суд участокларының Суд приставлары федераль хезмәте белән электрон хезмәттәшлек турында” киңәшмә уздырылды.

Киңәшмә эшендә юстиция министры урынбасары Надежда Рагозина, Россия Суд приставы федераль хезмәтенең Татарстан Республикасы буенча идарәсе җитәкчесе урынбасары – баш суд приставы урынбасары Елена Варфоломеева, муниципаль берәмлекләр башлыклары урынбасарлары һәм Башкарма комитет җитәкчеләре катнашты.

Чараны юстиция министры урынбасары Надежда Рагозина ачып җибәрде. Министр урынбасары хәбәр иткәнчә, 2022 ел нәтиҗәләре буенча җәмәгать судьялары тарафыннан 629 436 эш һәм материал каралган, бу гомуми юрисдикция судлары тарафыннан карала торган барлык эшләрнең якынча 78.7% составляет тәшкил итә.

Чыгыш барышында Надежда Рагозина җәмәгать судьялары суд участокларында кертелгән электрон гадел хөкем, бу сервисның уңайлыклары һәм Суд приставлары федераль хезмәте белән электрон хезмәттәшлек турында сөйләде.

Министр урынбасары билгеләп үткәнчә, Суд приставлары федераль хезмәте белән электрон хезмәттәшлек ярдәмендә башкарма документларны электрон рәвештә җибәрү, производствоның үтәлешен күзәтү мөмкинлеге барлыкка килде.

“Яңа сервис кәгазь документлар әйләнеше күләмен, почта корреспонденциясен җибәрүгә киткән чыгымнарны киметергә мөмкинлек бирәчәк, бу үз чиратында башкару эшчәнлеген кузгату вакытын кыскартачак, шулай ук документларны югалту куркынычын тулысынча бетерәчәк”, - дип йомгаклады Надежда Владимировна.