Законнардагы яңалык

2024 елның 5 марты, сишәмбе

2024 елның 1 мартында “Татарстан Республикасы дәүләт граждан хезмәте турында” Татарстан Республикасы Законына һәм муниципаль хезмәт турында Татарстан Республикасы кодексына үзгәрешләр кертү хакында” 11-ТРЗ номерлы Татарстан Республикасы Законы кабул ителде.

Дәүләт хезмәтенә һәм муниципаль хезмәткә керүче гражданнар аны бирү һәм актуальләштерү формасы һәм тәртибе Россия Федерациясе Президенты акты белән билгеләнә торган анкета бирергә тиешләр.

Дәүләт хезмәткәрләре һәм муниципаль хезмәткәрләр анкетада булган мәгълүматларның билгеле үзгәрешләре турында эш бирүче вәкиленә язма рәвештә хәбәр итәргә тиешләр.

Анкетада булган мәгълүматлар эш бирүче вәкиле яки аның вәкаләтле заты карары буенча тикшерелергә мөмкин. Мондый тикшерүне үткәрү дәүләт органының яки җирле үзидарә органының кадрлар хезмәтенә йөкләнә, ул тиешле мәгълүматка ия булган иҗтимагый хакимият органнарына һәм оешмаларга язма рәвештә, шул исәптән дәүләт мәгълүмат системалары аша да, запрослар җибәрә. Гражданны эшкә алган органнар һәм оешмалар соралган мәгълүматны мондый сорау алганнан соң бер айдан да соңга калмыйча бирергә тиеш.

Моннан тыш, дәүләт хезмәте һәм муниципаль хезмәт стажына (гомуми дәвамлылыгына) хезмәтләре өчен пенсия билгеләү өчен Украина ССР Конституциясенә ярашлы рәвештә төзелгән вазифаларны даими (штат) нигездә алмаштыру чоры кертелә торган кешеләр даирәсе билгеләнгән.

11-ТРЗ номерлы Закон Татарстан Республикасы хокукый мәгълүматларының рәсми порталында 2024 елның 1 мартында бастырылган.