Казанда Татарстан Республикасы юридик клиникаларының II форумы узды

2024 елның 12 апреле, җомга

Дәүләт хакимияте органнары җитәкчеләре, юридик клиникаларның укытучылары һәм белгечләре Татарстан Республикасы юридик клиникаларының II форумында юридик клиникаларның үзара эш практикалары белән уртаклашу һәм әлеге оешмаларның эшчәнлек барышында үзара эш итү механизмнарын булдыру турында сөйләделәр.

Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы юридик клиникалар белән актив хезмәттәшлек итә, аларга килеп туган мәсьәләләр буенча практик һәм мәгълүмати ярдәм күрсәтә.

“Бүген без юридик клиникаларның Татарстан дәүләт юридик бюросы белән үзара бәйләнеше мәсьәләсен тикшерәбез, шул исәптән югары уку йортлары студентларының Юстиция кварталындагы дәүләт юридик бюросы мәйданчыгында практика узу мәсьәләсе килешенгән инде, - дип билгеләп үтте Татарстан Республикасы юстиция министрының беренче урынбасары Айнур Галимов. - Бу, һичшиксез, юридик клиникалар эшенә этәргеч бирәчәк һәм аларның түләүсез юридик ярдәмнең башка катнашучылары белән бәйләнешен ныгытачак”.

Пленар утырыш барышында фикер алышу форматында спикерлар һәм экспертлар дәүләтнеке булмаган системада катнашучыларның бердәм берләшмәсен булдыру, халыкка күрсәтелә торган хокукый ярдәмнең сыйфатын күтәрү, юридик клиникаларның статусын ныгыту һәм студентларны бу эшкә җәлеп итү мәсьәләләре буенча тәҗрибә һәм фикерләр белән уртаклаштылар.

Кеше хокуклары буенча вәкаләтле вәкил Сәрия Харис кызы Сабурская, үз чиратында, юридик клиникалар эшенең, хокукый аңны күтәрүнең, югары хокукый культура тәрбияләүнең мөһимлеген ассызыклады.

“Безнең гражданнарга юридик ярдәм һәм профессиональ юристлар кирәк. Агымдагы елның мартында түләүсез юридик ярдәм күрсәтү турындагы законга үзгәрешләр кертелде һәм без түләүсез юридик ярдәм күрсәтүнең дәүләт системасында катнаштык. Законнарга тиешле үзгәрешләр кертү вәкаләтле вәкилнең һәм аның аппаратының гражданнарга булган компетенция кысаларында түләүсез юридик ярдәм күрсәтү практикасын ныгытты”, - дип билгеләп үтте Сәрия Сабурская.

Казан (Идел буе) федераль университетының юридик клиникасы җитәкчесе Стелла Селецкая юридик факультетларның белем бирү программаларына мәҗбүри  “Юридик консультация” дисциплинасын кертү мәсьәләсен карарга тәкъдим итте.“Бу студентларга киләчәктә, мәсәлән, нәтиҗәле аралашу һәм гражданнар белән аралашу кебек кирәкле һөнәри күнекмәләргә ия булырга мөмкинлек бирәчәк һәм аларны юридик клиникалар эшчәнлегенә җәлеп итү өчен стимул булачак”, - дип аңлатты ул.

Пленар утырышта шулай ук Россия Юстиция министрлыгының юридик ярдәмне һәм хокукый хезмәтләрне үстерү һәм җайга салу Департаменты директоры урынбасары Антон Бенов, Татарстан Дәүләт Советы депутаты Игорь Бикеев, РФ Юстиция министрлыгының ТР буенча идарәсе башлыгы Максим Скирда, “Россия юристлары ассоциациясе” Бөтенроссия иҗтимагый оешмасының Татарстан төбәк бүлеге башкарма комитеты рәисе Тимур Какохо, республиканың юридик клиникалары җитәкчеләре катнашты.

Форум кысаларында Юридик клиника студентларын берләштерүгә юнәлдерелгән коммуникатив тренинг үткәрелде. Студентлар команданың нинди принципларда формалашуы, командада эш ресурсларының нәрсәдә булуы турында фикер йөртәләр. Алар үзләренең юридик хезмәтләрен тәкъдим иттеләр һәм һөнәри горурлык предметлары белән уртаклаштылар. Командада аралашуының тәкъдим ителгән вариантларында үз көчләрен сынап карадылар, бердәм эш өчен файдалы һәм мөһим нәрсәләрне билгеләделәр.

Юридик клиникаларның II форумын Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы һәм Россиянең “Знание” җәмгыятенең Татарстан Республикасындагы филиалы оештыра.