Татарстанлылар РФ Дәүләт хезмәтләре аша җәмәгать судьяларының 190 суд участогына процессуаль документлар тапшыра алачак

2024 елның 30 июне, якшәмбе

“Цифрлы икътисад” милли проекты кысаларында гражданнарның судлар белән хезмәттәшлеген гадиләштерү өчен ТР Юстиция министрлыгы “Татарстан Республикасында юстицияне үстерү” дәүләт программасы аша дөнья юстициясе өлкәсендә цифрлы трансформация проектларын гамәлгә ашыра.

Татарстан Республикасы юстиция министры Рөстәм Заһидуллин белдергәнчә, җәмәгать судьяларының барлык суд участокларында республика халкы документларны Татарстан җәмәгать судьяларының суд участокларына онлайн юллый ала торган сервис эшли башлаган.

Ул 2022 елда, Цифрлаштыру елында кертелгән. Сервис гамәлдә булганнан бирле электрон рәвештә 142 меңнән артык гариза җибәрелгән. Шуларның 126 меңен оешмалар, 16 меңен гражданнар җибәргән.

“Хәзерге вакытта халык документларны Татарстан Республикасы җәмәгать судьялары порталы аша тапшыра, хәзер без бу сервисның федераль дәүләт хезмәтләре һәм муниципаль хезмәтләр порталында эшләве өстендә эшлибез. Шәхси затлар һәм оешмалар Россия Дәүләт хезмәтләре аша җәмәгать судьяларына документлар тапшыра алачак”, - дип аңлатты министр.