2023 елда эш йомгаклары буенча Татарстан Республикасы судьялары киңәшмәсе

2024 елның 27 феврале, сишәмбе

Юстиция министры Рөстәм Заһидуллин Татарстан Республикасы судьяларының 2023 елгы эш нәтиҗәләренә багышланган киңәшмәсендә катнашты. Чара Казанның Совет район судында узды.

Республика Рәисе Рөстәм Миңнеханов киңәшмә барышында билгеләп үткәнчә, гадел хөкем өчен уңайлы шартлар тудыру республикада өстенлекле бурычларның берсе булып тора.

Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы җәмәгать судьялары эшчәнлеген оештыру һәм матди-техник тәэмин итүне гамәлгә ашыра. “Цифрлы икътисад” милли проекты кысаларында гражданнарның судлар белән үзара эшчәнлеген гадиләштерү өчен Юстиция министрлыгы “Татарстан Республикасында юстицияне үстерү” дәүләт программасы аша дөнья юстициясе өлкәсендә цифрлы трансформация проектларын гамәлгә ашыра. Мөһим проектларның берсе - “Электрон гадел хөкем”.

Мәсәлән, республика халкы һәм оешмалар җәмәгать судьясына Татарстан Республикасы җәмәгать судьялары порталы аша электрон рәвештә мөрәҗәгать итә ала.

Исегезгә төшерәбез, җәмәгать судьяларына электрон рәвештә гаризалар, шикаятьләр яки башка документлар тапшыру өчен:

- җәмәгать судьялары порталында “Шәхси кабинет” ачарга;

- “Процессуаль документ тапшыру” ны, мөрәҗәгать итү ысулын сайларга һәм мәгълүматны тутырырга;

- җәмәгать судьясының участогын, эш төрен һәм башка мәгълүматларны сайларга; 

- электрон документның төрен сайларга һәм аны судка җибәрергә кирәк.

Документларның статусын “Минем документларым”а күчеп карарга мөмкин.